Svátost manželství

Přirozený základ k úvahám o manželství:

1.      Člověk, jakožto Boží stvoření, je někdo, kdo v sobě nese Boží obraz a je proto úctyhodný bez jakýchkoliv dalších ohledů na to, zda je vzdělaný - nevzdělaný, šikovný - nešikovný, starý - mladý . . . Je úctyhodný, protože v sobě nese Boží obraz, což dává jeho člověčenství tu největší hodnotu..

2.      Bůh stvořil člověka jako muže a ženu, tedy jako pár, jako polaritu. Je Bohem chtěná a proto základní a má svůj odraz v chování člověka.

3.      Bůh sám rozhodl, že tato polarita má být naplněna trvalým svazkem a člověk je Bohem "plánován" tak, aby byl schopen tento trvalý svazek žít.

4.      V lidském životě je ale přítomen hřích, kazící všechno dobré a narušující tento trvalý přirozený svazek. Narušuje ho, ale nemusí ho nutně zničit. Člověk, který s hříchem počítá a zná na něj odpověď, je schopen překonat všechny rozdělující momenty.

Přehled základních podmínek manželství v katolické církvi:

1.      Manželství mohou uzavřít pouze muž a žena (ne dva muži, ne dvě ženy).

2.      Muž a žena mohou uzavřít manželství jen tehdy, není-li ani jeden z nich vázán platným manželským svazkem.

3.      Manželství mohou uzavřít, jestliže se k němu rozhodli oba dobrovolně.

4.      Další podmínka platnosti manželství je, že oba dva chápou tento svazek jako nerozlučitelný. Manželství je v katolické církvi chápáno striktně jako nerozlučitelné.

5.      Posledním bodem nutným k uzavření platného manželství je, aby oba dva zásadně neodmítali děti. Tím ale není řečeno, že bezdětné manželství je neplatné, tím je míněno, že berou-li se dva a řeknou si: "Děti, ty my nikdy mít nechceme!", odlučují tak od manželství jeden z jeho velice důležitých prvků a to by pak bylo neplatné.

Katolická církev tedy chápe manželství jako trvalý vztah muže a ženy, ke kterému se rozhodli svobodně a na celý život, z něhož chtějí přivést na svět děti a chtějí ho žít s Boží pomocí, ne tedy jen z vlastních sil.

(více informaci najdete na www.vira.cz a www.pastorace.cz )

V praxi:

·        Snoubenci, kteří chtějí přijmout svátost manželství a nebrání jim v tom žádné překážky, po předchozí domluvě společně navštěvují farní úřad zhruba tři měsíce před svatbou.

·        Manželství je možné uzavřít ve farnosti, v niž bydlí buď ženich nebo nevěsta. Pokud snoubenci plánují manželství v jiné farnosti, musí si předem zajistit souhlas vlastního faráře a domluvit s ním místo a způsob přípravy na přijetí svátosti.

·        Na setkání, při kterém se bude sepisovat protokol, snoubenci přinášejí platné občanské průkazy a křestní listy (pozor: křestní list nesmí být starší než tři měsíce!) V případě, že byl  křest udělen v Domažlicích, křestní list není nutný.

·        K uzavření manželství je třeba, aby ti dva byli pokřtění katolíci, pokud ne, musí se žádat o dovolení biskupa.

·        Snoubenci domluví s knězem průběh přípravy na manželství. Je možné tuto přípravu rozšířit o přípravu na zpověď a svaté přijímaní.

·        Manželství uzavřené jako svátostné, má platnost také před státem a nevyžaduje další obřad na radnici.