Svátost nemocných

Ježíš myslel na trpící a proto ustanovil zvláštní svátost –pomazání nemocných. Účelem tohoto svátostného znamení bylo posvětit utrpení věřících očistit je od hříchu a prosít o uzdravení. Apoštol Pavel píše o této svátosti: Je někdo z vás nemocen? Ať zavolá starší církve, ti ať se nad ním modlí a potírají ho olejem ve jménu Páně. Modlitba víry zachrání nemocného, Pán jej pozdvihne, a dopustil-li se hříchů, bude mu odpuštěno (Jk 5,14-15).

Církev si vroucně přeje, aby každý její člen, když nebezpečně onemocní, dostal z její strany všechnu možnou posilu. Proto ho vybízí, aby si dal zavolat především kněze. Kněz přichází a na prvním místě, je-li toho třeba, uklidní nemocného svátostí smíření. Dobrá zpověď přináší vnitřní úlevu a klid, tím napomáhá také léčení těla. Pak kněz maže posvěceným olejem čelo nemocného a přitom říká: „Skrze toto svaté pomazání, ať ti Pán pro své milosrdenství pomůže milostí Ducha svatého“ a při mazání dlaní říká: „Ať tě vysvobodí z hříchů, ať tě zachrání a posilní“. Všichni přítomní odpovídají „amen“.

Po pomazání může kněz nemocnému udělit plnomocné odpustky pro případ smrti. Nato, je-li schopen polykat, podá mu svaté přijímaní.

Zpověď, pomazání a přijímání nejsou na sebe nutně vázány a může se každá tato svátost udělit nemocnému zvlášť.

Vhodný okamžik k přijetí svatého pomazání nadchází, když se věřící začíná dostávat do nebezpeční smrti pro nemoc nebo pro stáří.

Křesťan může přijmout svátost nemocných, kdykoliv těžce onemocní, před důležitou operaci nebo při pobytu v nemocnici. Tuto svátost může přijímat i vícekrát, pokaždé, když se nemoc zhorší.

V praxi

·       Prožíváte-li těžkou nemoc nebo ve vaší rodině je někdo vážně nemocný, můžete domluvit návštěvu kněze, který přijde udělit vám svátosti.

·       Staráte se o staré, nemocné rodiče nebo prarodiče, kteří jsou věřící, nabídněte jim možnost svaté zpovědi a svatého přijímaní. Podobně, když vaši příbuzní musí delší dobu ležet v nemocnici. V domažlické nemocnici kněží navštěvují nemocné jednou za týden, vždy v úterý kolem poledne. Přání přijetí kněze můžete nahlásit přímo v nemocnici. Jednou za měsíc kněží navštěvují nemocné a staré lidi doma. Takovou návštěvu nahlaste přímo na faře.

·       Pomazání nemocných je svátostí nemocných a nejen umírajících – určitě to není služba pro zemřelé. Proto neodkládejte přijetí této svátosti na poslední chvíli a pozvěte kněze včas.